"MOJE AKVÁRIUM"

Luboš Grünwald

(je autorem všech fotografií)

   "...Akvárium bylo založeno v srpnu 2002. Je umístěno v rohu obývacího pokoje, co nejdále od okna..
K filtraci používám obyčejný molitanový filtr poháněný vzduchem. Uvažuji o nějaké čerpadlové hlavici, ale nevyznám se, jistě bych si nechal doporučit něco výkonnějšího. Vadí mi hluk, takže postupem času naleznu snad jiné řešení.

V osvětlovacím tělese mám dvě zářivky po 18W, Používám AQUA-GLO a Osram Fluora L18W. Mám ještě z dřívějška TUNGSRAM cool-white, s ohledem na zbarvení neonek mi vyhovuje odstín do fialova. Nebráním se však experimentování. Zmíněná AQUA-GLO je nejspíš na pokraji životnosti a to ji nemám ani rok. Svítí nejméně o polovinu míň než 3 měsíce stará Osram. Co mi vadí, je vysoká cena tj. 218Kč za OSRAM Fluora a 200Kč za AQUA-GLO. Myslím, že v tomto odstínu nelze sehnat levnější variantu. Vysoké ceny za růžověfialové trubice mě asi nejspíš donutí přejít na levnější bílé.

Používám obyčejný časový spínač. Svítím od 8:00 do 20:30.
Přitápěl jsem topným tělískem 75W od firmy RESUN. Avšak po přidání trubice (tj. celkem dvě) není potřeba topit, teplota se mi drží na 25 °C, plus mínus jeden. V létě mám větší problém, teplota mi stoupá až na 28 °C.

  Akvárium:
  • rozměry 78 x 29 x 34 [cm] (d x š x v), 80 litrů

CELKOVÝ  POHLED  NA  AKVÁRIUM

Akvárium je osazené Cryptocoryne aponogetifolia 1x, Microsorium pteropus 3x, Hygrophila guianensis 4x, Alternanthera splendida 5x, Lilaeopsis novae-zelandiae-je náročnější, ale už začal vyhánět výhonky (teplotu potřebuje do 25 °C, skutečnost přes den cca 26 °C); Hygrophila blíže neurčená 4x, jávský mech, Cryptocoryne affinis 1x, Cabomba caroliniana 4x, nově zakoupený Ophiopogon japonicus 1x (zcela vpravo).

VELKÝ TRS JÁVSKÉHO MECHU

Ryby-cca 40 neonek obecných, již spíše méně, 4x Ancistrus sp., opět se mi dostali do nádrže šneci. Jedenkrát týdně měním 1/5 vody v nádrži, zhruba jedenkrát měsíčně peru filtrační hmotu. Nechci, abych musel rostliny zastřihovat každý druhý den, proto ničím nehnojím.
V budoucnu bych snad uvažoval o nějakém hnojení, ale až u větší nádrže.
Případné dotazy a náměty mi můžete psát na e-mailovou adresu: lubgrun@seznam.cz ..."

CABOMBA sp. vlevo, MICROSORUM vpravo

Boční pohled na akvárium (dole), dominantní rostlinou je Cryptocoryne aponogetifolia.
BOČNÍ POHLED NA
CRYPTOCORYNE APONOGETIFOLIA

Listy kryptokoryny kalatkolisté (Cryptocoryne aponogetifolia) vytažené z vody:

CRYPTOCORYNE APONOGETIFOLIA
- LISTY VYTAŽENÉ NAD HLADINU

Hygrophila guianensis po částečném vypuštění vody z akvária.

HYGROPHILA GUIANENSIS subm.
(snížená hladina vody)

Zpět na titulní stranu (HOME)

 

AKVÁRIUM  -  Vladimír  PELIKÁN

AKVARIJNÍ  ROSTLINY

OKRASNÁ  AKVÁRIA